Ekolojik Enerji
   

Herkes İçin Çevre

 


1200 ADET İÇECEK KUTUSUNDAN TEKNE
...........................................................................................................................................

 

İzmir'de Ali Rıza Avcan ve Gemi Mühendisleri Odası Şube Başkanı arkadaşı Emrah Erginer ile, iş yerlerinden topladığı 1200 meyve suyu ve süt kutusundan tekne yaptı.

 

• Kutuların özellikle gönüllü kampanyalar çerçevesinde toplandı. Çalıştığımız firmalardan herkes boş içecek kutusunu temizleyerek kendilerine teslim etti. 1-1,5 aylık süre içinde 1200 oluklu mukavva biriktirildi. Emrah Erginer teknenin projesini çizdi. Kutuların nasıl birleştirileceğine dair ARGE çalışmaları yapıldı. Kimya sektöründe çalışan arkadaşlardan yardım alındı. Oluklu mukavvalar deniz tutkalı diye bilinen ve suda çözülmeyen bir maddeyle birleştirildi. Poliüretan madde kullanılsa da kağıt ve kağıt ürünlerine ağırlık verildi.

 

• Avcan, meyve suyu ve süt kutularının içindeki havanın, 3 metre 60 santimetre uzunluğundaki 3 kişilik tekneyi denizin üzerinde tuttuğunu belirtti.

 

• Çeşme Marina'da yüzdürülen tekne, dayanıklı ancak yüzdükten sonra bir süre askıda kurutulması gerekiyor.

 

• Bafa Gölü'nde yüzecek bir tekne yapmayı arzuladıklarını ifade eden Avcan, herkesin eğlenerek yapabileceği ortak bir uğraş edinebileceğini, Amerika'da, Avrupa ülkelerinde hobi haline gelen ''karton teknenin'' Türkiye'de de birçok kişi tarafından kolaylıkla uygulanabileceğini kaydetti. Avcı, teknenin içinde karton kutulardan yapılmış bir de can yeleğinin bulunuyor.

 

kaynak:NTVMSNBC.COM

 

 

...........................................................................................................................................

 

geri «

Ekolojik Enerji

 

© 2014 EKOLOJİK ENERJİ ALL RIGHTS RESERVED
Web Tasarım